Національний
інститут фтизіатрії і пульмонології
імені Ф.Г. Яновського

Перехід на титульну сторінкуПошук по сайту

До всесвітнього дня боротьби з ХОЗЛ

Про інститут:

історія,

загальні положення,

структура,

наукова діяльність,

плани НДР,

лікувально-діагностична робота,

провідні вчені

Новини:

новини на сайті

Наші видання:

"Український пульмонологічний журнал" (УПЖ),
"Український хіміотерапевтичний журнал" (УХЖ),
"Астма та алергія"

Оригінальні статті:

оригінальні наукові статті, що раніше не публікувалися

Нововведення:

методичні рекомендації, інформаційні листи,
відомчі інструкції,
нововведення, монографії

Патенти:

патенти й авторські свідоцтва інституту

Звіти про НДР:

реферати закінчених науково-дослідних робіт

Підготовка кадрів:

аспірантура,

клінічна ординатура,

планування дисертацій,
курси інформації і стажування,

на допомогу аспіранту і здобувачу

Наукові форуми:

резолюції й звернення з'їздів, конференцій, нарад

Інформація для фахівців:

огляди літератури, статистична інформація, нове у лікуванні  туберкульозу та неспецифічних захворювань легень

Інформація для населення:

корисна інформація про захворювання легень, їх профілактику й лікування

Асоціація фтизіатрів і пульмонологів України:

основні завдання та діяльність асоціації

 Прес-реліз

Експерти звертають увагу світового товариства до проблем ХОЗЛ - четвертої провідної причини смертності у світі. Пропонується простий тест, що допоможе мільонам людей із факторами ризику цієї хвороби легень – вбивці.

 

19 листопада 2003 року Всесвітній День ХОЗЛ! Провідні експерти із захворювань легень з усього світу  адаптували нові підходи у боротьбі з небезпечно низьким рівнем діагностики ХОЗЛ. В даний час встановлено, що у світі  50 % пацієнтів із ХОЗЛ не діагностується.

 

Глобальна Ініціатива з Хронічних Обструктивних Захворювань Легень (GOLD), провідна міжнародна група експертів, серед яких є експерт з України, відданих справі покращення діагностики та лікування ХОЗЛ, проводить велику міжнародну освітню кампанію для населення, в яку входять “анкети самоопитування”, що містять 5 простих запитань. Якщо людина відповідає “так” на 3 та більше запитань, їй рекомендують звернутись до лікаря для підтвердження або спростування діагнозу ХОЗЛ.

ХОЗЛ – це виснажливе захворювання, яке прогресивно позбавляє людину можливості дихати. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я ХОЗЛ щороку ХОЗЛ вбиває більш ніж 2,75 мільонів людей. Воно являється  4-ю провідною причиною смерті в усьому світі поряд із ВІЛ/СНІД.

 

“Сотні мільонів людей щоденно борються із ХОЗЛ, але ХОЗЛ все рівно залишаються серед найбільш низько діагностованих та недостатньо лікованих із головних вбивць у світі”, сказав Професор Роман Пауелс, Голова Виконавчого Комітету GOLD. Керівники установ охорони здоров’я підрахували, що якнайменше половина хворих на ХОЗЛ не діагностована – вони навіть не підозрюють, що хворі. Тому наша діяльність у Всесвітній День ХОЗЛ направлена на те, щоб більше людей усвідомлювали, що вони відносяться до групи ризику».

 

Основною темою кампанії 2003 року залишається «Підвищення інформованості з проблеми ХОЗЛ у всьому світі». Слоган Всесвітнього Дня ХОЗЛ 2003 року : «Чи може це бути ХОЗЛ? ». Мета: підвищити зацікавленість лікарів загальної практики, сімейних лікарів у вирішенні проблем ХОЗЛ. Необхідно поширити серед лікарів і пацієнтів анкету «Дихати, щоб жити», розроблену спеціально до цього дня.

 

Активності, спрямовані на населення:

Звернути увагу населення на анкету із запитаннями з ХОЗЛ, щоб виявити серед них пацієнтів із ризиком розвитку або проявами ХОЗЛ і наштовхнути їх на необхідність обстеження.

Пояснювати населенню важливість і серйозність проблеми ХОЗЛ:

  • ХОЗЛ - важке захворювання, але є засоби боротьби з ним,

  • ХОЗЛ - не нове захворювання, воно відомо давно,

  • ХОЗЛ іноді називають як хронічний бронхіт або емфізема.

Матеріали будуть поширюватись через засоби масової інформації, у газетних, журнальних публікаціях, як медичного характеру, так і масових виданнях, через інформацію в медичних установах, аптеках.

Додаткову інформацію пацієнти зможуть отримати з «Брошури для пацієнта», де будуть висвітлені питання «Чи може це бути ХОЗЛ» і «Що таке ХОЗЛ». Брошура містить також матеріали, що стосуються визначення та діагностики ХОЗЛ, а також постери, матеріали по спірометрії.

 

Поширення листків з анкетою - вкладки в журналах, газетах, постери, роздача хворим.

Виступи по радіо з короткими ситуаційними сценками про ХОЗЛ, на телебаченні.

 

Кампанія для лікарів загальної практики:

Забезпечити лікарів загальної практики іформацією про ХОЗЛ, з акцентом на діагностику (включаючи спірометрію, диференційну діагностику ХОЗЛ та БА). Основною темою повинно бути «Чи виявляєте Ви всіх хворих ХОЗЛ». Це повинно бути у вигляді ввічливого, не критичного повідомлення.

Підхід до рішення цієї проблеми може варіювати у різних країнах і удосконалюватися Національними Лідерами і відповідними організаціями.

Як вирішувати ці задачі

§         Безкоштовне обстеження пацієнтів із підозрою на ХОЗЛ (дати в пресі телефони, за якими пацієнти можуть звернутися для безкоштовного обстеження), більш широко впроваджувати в установах охорони здоров'я спірометри вітчизняного виробництва, що зробить спірометрію більш доступною й поширеною

§         Більше інформації про паління і його роль у розвитку ХОЗЛ

§         Курси для лікарів загальної практики з проблем ХОЗЛ

§         Значки з написом «Запитай мене про ХОЗЛ»

§         Брошури для лікарів і пацієнтів

§         Постери (створюють лікарі й групи підтримки)

§         Соціальне спілкування - програми «Навчай учителя» для пацієнтів і лікарів

§         Інформація на веб-сайтах

§         Використовувати веб-сайти як джерело інформації для журналістів

§         Спілкування з іншими кампаніями

§         Прес-релізи в газетах і журналах

§         Гарячі лінії

 

«Зараз ми маємо стратегію діагностики та ефективного лікування ХОЗЛ, є реальна можливість нанести важливий удар по захворюваності та смертності від цієї хвороби», сказав Пауелс. «Всесвітній День ХОЗЛ 2002 був добрим початком нашої кампанії по підвищенню обізнаності з цієї серйозної та зростаючої медичної проблеми, і цього року за допомогою сімейних лікарів в усьому світі, ми впевнені, що Всесвітній День ХОЗЛ 2003 буде мати позитивний вплив на життя людей». 

Інші головні світові вбивці – такі як серцево-судинні захворювання – зменшуються , завдяки успішним зусиллям із ранньої діагностики, лікування та попередження хвороби. Але ХОЗЛ все ще швидко зростає у багатьох країнах світу.. Мета кампанії з Всесвітнього Дня ХОЗЛ – зменшити пов’язані із ХОЗЛ смертність та непрацездатність через покращення ранньої діагностики, лікування та попередження.

Вплив певних факторів ризику, зокрема паління, викликає ХОЗЛ. Симптоми цього захворювання, включаючи кашель, скорочення дихання часто заважають щоденній активності, наприклад, навіть ходьбі на короткі дистанції. Чим раніше діагностований ХОЗЛ і розпочато лікування, тим кращий прогноз для пацієнта. Простий дихальний тест, що зветься спірометрія, допоможе підтвердити діагноз.

 

… кампанія з Всесвітнього Дня ХОЗЛ 

Всесвітній День ХОЗЛ буде вміщувати різноманітні місцеві та національні активності, під назвою «Підвищити обізнаність з ХОЗЛ» та запропонує консультації  та лікування хворим з груп ризику в країнах світу.

 

Активності щодо проведення дня ХОЗЛ, 19 листопада 2003 року в Україні

1. Спільна конференція під егідою МОЗ та АМН України, Асоціації фтизіатрів і пульмонологів України, Асоціації сімейних лікарів України, GOLD та Всесвітньої організації сімейних лікарів (WONCA) для лікарів-пульмонологів, терапевтів, сімейних лікарів по ХОЗЛ — 19 листопада 2003 року, Київ.

2. Проведення під егідою МОЗ України за участю керівників системи охорони здоров’я, науковців, викладачів, лікарів-практиків, представників GOLD, WONCA, вітчизняних лікарських товариств та асоціацій прес-конференції з питань соціальної значимості, сучасного стану проблеми, розробки нової стратегії допомоги хворим на ХОЗЛ — 19 листопада 2003 року.

3. Анонімне опитування лікарів первинної медичної практики (дільничних терапевтів, сімейних лікарів, лікарів швидкої медичної допомоги) та лікарів-спеціалістів (пульмонологів, алергологів) стосовно обізнаності з питань ХОЗЛ — на протязі 2003 року.

4. Вивчення на підставі вибіркового аналізу медичної документації, апаратурної бази установ первинної й спеціалізованої медичної допомоги, якості діагностики та лікування ХОЗЛ в Україні — жовтень - грудень 2003 року.

5. Розробка та друк навчального посібника для лікарів-тренерів навчальної програми з питань ХОЗЛ — жовтень-листопад 2003 року.

6. В рамках навчальної програми для лікарів первинної медичної практики, лікарів-спеціалістів — проведення конференції та навчальних семінарів для лікарів-тренерів:

-         м. Київ — жовтень-грудень 2003 року;

-         м. Ялта — 10-11 жовтня 2003 року;

-         м. Харків — 16-17 жовтня 2003 року;

-         м. Львів — 29-30 жовтня 2003 року;

-         м. Одеса — 10-11 листопада 2003 року;

-         м. Донецьк — 20-21 листопада 2003 року;

-         м. Дніпропетровськ — 27-28 листопада 2003 року.

7. Проведення навчального семінару з питань ХОЗЛ для завідуючих кафедр сімейної медицини навчальних медичних закладів України.

8. Виступи у пресі, по телебаченню, на сторінках в інтернеті, у клубах та асоціаціях хворих із проблем ХОЗЛ.

 

Коаліція професіоналів в охороні здоров’я, організації пацієнтів та урядові організації з більше 50 країн прийматимуть участь у другому Всесвітньому Дні ХОЗЛ у середу 19 листопада 2003 року, щоб допомогти мільонам людей у всьому світі, тим, хто вже має або у кого існує високий ризик ХОЗЛ. Під координацією GOLD, Всесвітній День ХОЗЛ 2003 буде проходити з участю WONCA та буде присвячений ранній діагностиці, лікуванню та попередженню ХОЗЛ.

У доповнення, WONCA направить повідомлення сімейним лікарям та лікарям загальної практики в багатьох країнах, щоб допомогти виявити людей з ранніми проявами ХОЗЛ та збільшити їх обізнаність у методах лікування, що уповільнить прогресування хвороби та покращить якість життя пацієнтів. В багатьох країнах урядові організації та організації охорони здоров’я також залучаються в розробку Всесвітнього Дня ХОЗЛ, щоб привернути увагу до пошкоджуючого впливу цього хронічного захворювання легень на здоров’я населення.


HomeПошук Про інститутНовини Наші видання Оригінальні статті Нововведення
ПатентиЗвіти про НДР Підготовка кадрів Наукові форуми
Iнформація для фахівцівІнформація для населенняМедичні послуги


© Відділ ІКТ
НІФП

Отправить E-mail в Институт

www.ifp.kiev.ua