Об институте:
История,
общие положения,
структура,
научная деятельность,
планы НИР,
лечебно-диагностическая работа,
ведущие ученые
Новости:
Новинки на сайте
Наши издания:
"Украинский пульмонологический журнал" (УПЖ),
"Украинский химиотерапевтический журнал" (УХЖ),
"Астма и аллергия"
Оригинальные
статьи:
Оригинальные
научные статьи, ранее нигде не
публиковавшиеся
Нововведения:
Методические рекомендации, информационные письма, ведомственные инструкции,
нововведения, монографии
Патенты:
Патенты и авторские свидетельства института
Отчеты о НИР:
Рефераты законченных научно-исследовательских работ
Подготовка кадров:
аспирантура,
клиническая ординатура,
курсы информации и стажировки,
в
помощь аспиранту и соискателю
Форумы:
Резолюции и обращения съездов, конференций, совещаний...
Дискуссионная трибуна:
Обсуждение дискуссионных вопросов фтизиатрии и пульмонологии
Информация для специалистов:
Обзоры литературы, статистическая информация, новое в лечении туберкулеза и неспецифических заболеваний легких...
Информация для населения:
Полезная информация о заболеваниях легких, их профилактике и лечении
|
Украинский пульмонологический журнал.- 1999.- № 4
Рефераты статей.
Оглавление
номера Лечение обострения бронхиальной астмы
Ю.И .Фещенко, Л.А.Яшина
В статье изложены современные представления об этиологии, патогенезе, диагностике и клинических особенностях приступа удушья разной степени тяжести, как основного симптома обострения бронхиальной астмы. Также приведены преимущества и недостатки различных видов терапии обострения бронхиальной астмы.
Представлен четкий алгоритм диагностических процедур и лечебных мероприятий на каждом из этапов приступа бронхиальной астмы с оценкой эффективности и текущей коррекцией терапии в соответствии с современными международными соглашениями по ведению обострений бронхиальной астмы.
Материалы статьи могут быть полезны для пульмонологов, аллергологов, реаниматологов, врачей скорой помощи, а также врачей общего профиля.
Фещенко Ю.И., Яшина Л.А. Лечение обострения бронхиальной астмы // Укр.
пульмонолог. журн. - 1999. - № 4. - С. 5 - 8.
Ефективність хіміопрофілактики туберкульозу в дітей з високою чутливістю до туберкуліну
В.А.Рущак, B.O.Усанова, І.В.Копосова, Л.Л.Кірсенко
Вивчена ефективність хіміопрофілактики туберкульозу в 32 дітей зі стійкими вираженими та гіперергічними реакціями на туберкулін шляхом перорального застосування ізоніазиду та етамбутолу (або рифампіцину) в сполученні з підшкірним введенням очищеного туберкуліну в стандартному розведенні 2 ТО в 0,1 мл. Встановлено, що включення туберкуліну в хіміопрофілактику вказаного контингенту дітей дозволяє (в порівнянні з контролем) не тільки підвищити її ефективність, але й нормалізувати показники імунологічної реактивності.
Eфективність хіміопрофілактики туберкульозу в дітей з високою чутливістю до туберкуліну / В.А.Рущак, B.O.Усанова, І.В.Копосова, Л.Л.Кірсенко // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- С. 9 - 11.
Ефективність терапевтичного і хірургічного лікування хворих на туберкульоз легень з полірезистентними мікобактеріями туберкульозу
В.М.Петренко, С.О.Черенько, Я.О.Пристайко, Л.М.Циганкова, Н.Г.Шестакова
Представлені результати терапевтичного і хірургічного лікування 92 хворих з деструктивним туберкульозом легень, які виділяють полірезистентні МБТ. Сучасні режими хіміотерапії з використанням резервних препаратів (фторхінолонів, етіонаміду) дозволяють досягти припинення бактеріовиділення у 66,7 % хворих на деструктивний туберкульоз легень з полірезистентними МБТ, загоєння каверн Ч у 22,8 %; 85,9 % хворих, у яких не відбулося загоєння каверн, підготовити для хірургічного лікування. Комбіноване лікування з використанням хірургічної операції дозволяє підвищити його ефективність до 73,3 % (на 28,6 %). Ризик післяопераційної летальності і загострення туберкульозу не перевищує ризик несприятливих результатів при застосуванні тільки протитуберкульозної терапії.
Ефективність терапевтичного і хірургічного лікування хворих на туберкульоз легень з полірезистентними мікобактеріями туберкульозу / В.М.Петренко, С.О.Черенько, Я.О.Пристайко
та інши // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4. - С.
11 - 13.
Ефективність лікування деструктивних рецидивів туберкульозу легень
М.В.Погребна
Кількість рецидивів туберкульозу легень за останні роки в м. Києві поступово зменшується, але частота деструкцій та бактеріовиділення зберігає попередню питому вагу. Ефективність лікування деструктивних рецидивів туберкульозу низька в звТязку з недисциплінованністю хворих. Але і у хворих, які регулярно приймають протитуберкульозні препарати вона менша, ніж у вперше виявлених. Аналіз ефективності лікування хворих інфільтративними і дисемінованими формами деструктивних рецидивів туберкульозу легень з чутливими МБТ свідчить про можливость досягнення відносно високих результатів лікування Ч припинення бактеріовиділення у 94,0 % - 100,0 %, загоєння каверн у 71,0 % Ч 87,2 % випадках. В групі хворих з фіброзно-кавернозним туберкульозом легень ці показники значно гірші Ч припинення бактеріовиділення у 60 %Ч75 %, загоєння каверн 44,4 % випадках.
Погребна М.В. Ефективність лікування деструктивних рецидивів туберкульозу легень // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- С. 14 - 16.
Особенности фармакокинетики изониазида при различных методах введения препарата больным туберкулезом легких
В.И. Петренко, Р.Г. Процюк, Л.В. Гаевая, Е.Н. Павленко
Под наблюдением находилось 80 больных туберкулезом легких, у которых изучалась концентрация изониазида в сыворотке крови, в резецированных участках легких (39 больных) и моче полярографическим методом. Концентрацию изучали при различных методах введения: у 25 больных Ч после внутривенного введения, у 30 больных Ч после приема внутрь, у 24 больных Ч после ультразвуковых ингаляций. Концентрацию изучали после внутривенного, аэрозольного введения и назначения препарата per os через 1, 3, 6, 12 и 24 часа. Максимальная концентрация изониазида в крови создается через 1 час при всех методах введения. После назначения изониазида внутрь или в ультразвуковых ингаляциях аэрозолей, содержание его в сыворотке крови соответственно в 3 и 4 раза меньше, чем после внутривенного введения. В резецированных участках легких концентрация изониазида более высокая после ингаляционного введения. На уровень концентрации препарата в крови оказывала влияние степень инактивации. Период полувыведения препарата зависел от способа его введения и степени инактивации.
Особенности фармакокинетики изониазида при различных методах введения препарата больным туберкулезом легких / В.И.Петренко, Р.Г.Процюк, Л.В.Гаевая, Е.Н.Павленко // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- С. 16 - 18.
Вплив ізоніазиду на мікроциркуляцію у хворих з вперше виявленим туберкульозом легень
М.М.Кужко, О.П.Гулевич
У статті наведені попередні дані щодо вивчення впливу ізоніазиду на стан мікроциркуляції у хворих з вперше виявленим туберкульозом легень. При одноразовому введенні ізоніазиду було встановлено, що він справляє ефект на мікросудини, водночас, цей препарат не є специфічним у відношенні його впливу на мікросудини. При тривалому лікуванні ізоніазидом зменшується периваскулярний набряк і деформація судин, зникає запустіння артеріол.
Кужко М.М., Гулевич О.П. Вплив ізоніазиду на мікроциркуляцію у хворих з вперше виявленим туберкульозом легень // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- С. 18 - 19.
Імунотермістометрія бронхоальвеолярного лаважу в діагностиці туберкульозу органів дихання
С.И.Жолкевский, С.В.Зайков
На матеріалі обстеження 74 хворих туберкульозом органів дихання (36 пацієнтів із пневмонією і 32 хворих раком легень) вивчена можливість діагностики туберкульозу легень за допомогою імунотермістометрії бронхоальвеолярного лаважу з туберкуліном ППД. Показано, що за допомогою цього методу можна в 78,4 % випадків виявити гиперчутливість до туберкуліну, що характерна для активного туберкульозу легень. На відміну від туберкульозу гіперчутливість до туберкуліну методом імунотермістометрії бронхоальвеолярного лаважу спостерігалася в хворих пневмонією і раком легкого лише в одиничних випадках. Доведено, що метод імунотермістометрії бронхоальвеолярного лаважу доцільно використовувати у фтизіопульмонологічній практиці з метою діагностики туберкульозу легень.
Жолкевский С.И., Зайков С.В. Імунотермістометрія бронхоальвеолярного лаважу в діагностиці туберкульозу органів дихання // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- С. 20 - 21.
Вивчення впливу препарату Теком на імунологічні показники у хворих на туберкульоз
Н.А.Морозова
При клініко-імунологічному обстеженні хворих на туберкульоз легень в динаміці було визначено позитивний імуностимулюючий вплив препарату Теком. Помічено зменшення супеню імунологічної недостатності на фоні імунокорекції Текомом.
Морозова Н.А. Вивчення впливу препарату Теком на імунологічні показники у хворих на туберкульоз // Укр. пульмонолог. журн. - 1999 - № 4.
- С. 21 - 24.
Клінічна ефективність лікувальних заходів у хворих на хронічний обструктивний бронхіт при застосуванні білково-вуглеводного концентрату із мідій та токоферолу ацетату
О.Я.Лекан
Задачею даної роботи було вивчення особливостей впливу БВК-М та токоферолу ацетату на клінічну ефективність у хворих ХОБ.
Обстежено 104 хворих ХОБ, із них 80 чоловіків та 24 жінки у віці від 28 до 67 років. Діагноз встановлено на підставі скарг, анамнезу, даних клінічних та інструментально-лабораторних досліджень.
Хворі були розподілені на три репрезентативні групи, співставні за статтю, віком, ступенем важкості захворювання.
У традиційну терапію пацієнтів І групи (43 пацієнта) був включений БВК-М по схемі 1 десертна ложка 1 раз в день під час їжі. Хворим ІІ групи (31 пацієнт) у базову терапію приєднували токоферолу ацетат Ч по 100 мг 2 рази в день. Хворі ІІI групи (30 осіб) отримували тільки звичайну протизапальну та бронхолітичну терапію.
Аналіз динаміки окремих клінічних симптомів ХОБ та показників функції зовнішнього дихання до та після лікування показав, що найбільш вагомі результати були досягнуті у хворих І групи. Приєднання БВК-М до загального комплексного лікування цим хворим дозволило достовірно значно підвищити його ефективність, в більшій мірі стабілізувати або ліквідувати клінічну симптоматику недуги, що сприяло підвищенню частоти повного клінічного ефекту.
Лекан О.Я. Клінічна ефективність лікувальних заходів у хворих на хронічний обструктивний бронхіт при застосуванні білково-вуглеводного концентрату із мідій та токоферолу ацетату // Укр. пульмонолог. журн. - 1999 - № 4.
- С. 24 - 27.
Клинические особенности современного течения атопических заболеваний и причины их рецидивов в условиях промышленного региона Донбасса
Р.М.Алешина
Представлены результаты обследования 351 больного атопическими заболеваниями. Установлено, что современное течение атопических заболеваний характеризуется: полисиндромностью с преобладанием респираторных форм атопии, полиморбидностью, представленной воспалительными заболеваниями дыхательных путей, болезнями обмена веществ, печени и желчевыводящих; атопической сенсибилизации к экзоаллергенам неифекционного происхождения. Патогенетической основой рецидивов атопии является нарушение баръерной функции органов и тканей, вторичная иммунная недостаточность с сочетанием атопического и инфекционного синдромов. Производственные экопатогены играют роль фактора, индуцирующего наследственную атопию.
Алешина Р.М. Клинические особенности современного течения атопических заболеваний и причины их рецидивов в условиях промышленного региона Донбасса // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- 29 - 32.
Особливості перебігу
бронхіальної астми в асоціації з
фенотипами ацетилювання та окислення
А.І.Косован, О.О.Яковлева
Вивчали стан ферментів біотрансформації: N-ацетилтрансферази (NAT2) та амідопірин-деметилази (CYP2C, CYP2B, CYP3A) у 176 хворих на бронхіальну астму. Найбільш несприятливий перебіг захворювання мало при поєднанні фенотипів повільних ацетиляторів та повільних окисників.
Косован А.І., Яковлева О.О. Особливості перебігу бронхіальної астми в асоціації з фенотипами ацетилювання та окислення // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- С. 33 - 35.
Метаболические и морфологические изменения в легких крыс при действии пыли и высокой температуры воздуха
Е.В.Корж, О.В.Левадная, Т.И.Шевченко
В опытах на белых крысах изучалось влияние на легкие сочетанного воздействия пыли и высокой температуры воздуха. Показано, что основное влияние тепла в условиях повышенной запыленности заключается в усилении экссудативной реакции и клеточной инфильтрации легочной ткани, что обусловливает повреждение коллагеновых структур легкого за счет выделения клеточных протеаз и повышения количества активных форм кислорода. При этом восстановление дефекта происходит за счет образования более полноценной соединительной ткани и морфологически с менее выраженными явлениями пневмофиброза, но создаются предпосылки для возникновения и прогрессирования эмфиземы легких.
Корж Е.В., Левадная О.В., Шевченко Т.И. Метаболические и морфологические изменения в легких крыс при действии пыли и высокой температуры воздуха // Укр. пульмонолг. журн. - 1999. - № 4.
- С. 35 - 38.
Микотическая инфекция у больных раком легкого
Е.И.Суслов, Т.П.Подгаевская, П.И.Чепиль, С.Н.Пленов, С.Д.Кузовкова
Материалом исследования были ткани биоптатов легких 100 пациентов со злокачественными опухолями. Материал изучался гистологическими и микробиологическими методами. Установлено, что развитие злокачественных опухолей при сочетании с глубокими микозами обусловлено особыми свойствами микромицетов, при этом важную роль играют темнопигментированные микромицеты. Они поглощают продукты распада опухоли, металлобелковые комплексы, которые определяют направление дифференцировки клеток.
Микотическая инфекция у больных раком легкого / Е.И.Суслов, Т.П.Подгаевская, П.И.Чепиль
и др. // Укр. пульмонолг. журн. - 1999. - № 4. - С. - 38
- 40.
Агрегационные свойства Текома и аспирина in vitro
С.И.Лещенко
У 12 больных с ХЛС проведены пробы in vitro для сравнения антиагрегационных свойств препарата Теком (омега-3 полиненасыщенные жирные кислоты), ацетилсалициловая кислота (АСК) а также сочетания АСК и Текома. Исследования показали, что Теком в пробах in vitro оказывает существенное антиагрегантное действие, превосходящее действие АСК. Сочетание Текома и АСК, по сравнению с Текомом и АСК, обладает достоверно более выраженным ингибирующим эффектом на агрегационную активность тромбоцитов.
Лещенко С.И. Агрегационные свойства Текома и аспирина in vitro // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- С. 40 - 42.
Морфогенез функциональной недостаточности легких при кардиогенном шоке
С.Г.Гичка
При помощи общегистологических, гистохимических и электронно-микроскопических методов исследования изучали морфогенез функциональной недостаточности легких при кардиогенном шоке. Установлено, что возникновение у больных острым инфарктом миокарда кардиогенного шока, приводит к развитию быстро прогрессирующих альтеративных изменений всех структур аэро-гематического барьера, нарушению липидного обмена в ткани легких, проявляющегося утратой фосфолипидов и аккумуляцией неэмульгированных жиров в альвеолярных пергородках и просвете альвеол.
Гичка С.Г. Морфогенез функциональной недостаточности легких при кардиогенном шоке // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - №
4. - С. 42 - 45.
Роль торакоскопії у визначенні етіологічного фактору ексудативних плевритів
В.С.Бохонок, Б.І.Шлаін, В.В.Жук, С.І.Жолкевський, В.Л.Босак, В.П.Кокошко
В результаті аналізу даних обстеження 80 хворих з ексудативним плевритом встановлено, що основною причиною його розвитку на даному етапі є туберкульоз. У 65 % хворих він протікає як самостійне захворювання і у 20 % Ч як ускладнення туберкульозу. Щоб запобігти помилок у зТясуванні причини виникнення ексудативного плевриту необхідно ширше впроваджувати в практику торакальних відділень торакоскопію з наступним гістологічним дослідженням.
Роль торакоскопії у визначенні етіологічного фактору ексудативних плевритів / В.С.Бохонок, Б.І.Шлаін, В.В.Жук
та інши // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4. - С.
- 45 - 46.
Критерії обгрунтування раціональної хірургічної допомоги хворим з бронхо-плевральною норицею після пневмонектомії
Ю.Ф.Савенков
Проаналізовано 130 історії хвороби з норицею кукси головного бронху після хірургічного лікування із застосуванням трансстернального і трансплеврального доступу з метою виявлення чинників ризику наслідків захворювання та встановлення їх прогностичної значущності. Утворена прогностична система, яка дозволяє виявити із загальной кількості обмежену групу хворих з найвірогіднішим небажаним наслідком лікування. Розроблений алгоритм прийняття рішення при виборі методів хірургічного лікуванння хворих з норицею кукси головного бронху дозволяє оптимизувати хірургічне лікування складного контингенту хворих.
Савенков Ю.Ф. Критерії обгрунтування раціональної хірургічної допомоги хворим з бронхо-плевральною норицею після пневмонектомії // Укр. пульмонолог.
журн. - 1999. - № 4. - С. 46 - 49.
Влияние
электромагнитных волн миллиметрового
диапазона на некоторые процессы
детоксикации при экзогенной интоксикации
В.И.Коржов, В.Н.Жадан, О.А.Арсенюк, М.В.Коржов,
А.Н.Алферов
В работе представлены данные о влиянии
электромагнитных волн миллиметрового
диапазона на микросомальные и
глутатионзависимые процессы детоксикации.
Установлено, что облучение миллиметровыми
волнами при интоксикации приводит
преимущественно к активации процессов
детоксикации.
Влияние электромагнитных волн
миллиметрового диапазона на некоторые
процессы детоксикации при экзогенной
интоксикации / В.И.Коржов, В.Н.Жадан, О.А.Арсенюк
и др. // Укр. пульмонолог.
журн. - 1999. - № 4. - С. 50 - 51.
Позалегеневий туберкульоз в Україні Ц погляд у XXI століття
В.М.Мельник
Проаналізована епідеміологічна ситуація з позалегеневого туберкульозу в Україні, виявлені соціальні та медичні фактори, що впливають на її динаміку і маскують її не реальне віддзеркалення. У найближчі пТять років ХХІ століття прогнозується збільшення інцидентності позалегеневим туберкульозом. Розроблені невідкладні заходи щодо поліпшення ситуації з позалегеневого туберкульозу.
Мельник В.М. Позалегеневий туберкульоз в Україні Ц погляд у XXI століття // Укр. пульмонолог. журн. - 1999. - № 4.
- С. - 52 - 53.
Оглавление
номера
|