Национальный
институт фтизиатрии и пульмонологии
имени Ф.Г. Яновского

Переход на титульную страницуПоиск по сайту

Украинский пульмонологический журнал

Об институте:

история,

общие положения,

структура,

научная деятельность,

планы НИР,

лечебно-диагностическая работа,

ведущие ученые

Новости:

новинки на сайте

Наши издания:

"Украинский пульмонологический журнал" (УПЖ),
"Украинский химиотерапевтический журнал" (УХЖ),
"Астма и аллергия"

Оригинальные статьи:

оригинальные научные статьи, ранее нигде не публиковавшиеся

Нововведения:

методические рекомендации, информационные письма,
ведомственные инструкции,
нововведения, монографии

Патенты:

патенты и авторские свидетельства института

Отчеты о НИР:

рефераты законченных научно-исследовательских работ

Подготовка кадров:

аспирантура,

клиническая ординатура,
курсы информации и стажировки,

в помощь аспиранту и соискателю

Научные форумы:

резолюции и обращения съездов, конференций, совещаний...

Информация для специалистов:

обзоры литературы, статистическая информация, новое в лечении туберкулеза и неспецифических заболеваний легких...

Информация для населения:

полезная информация о заболеваниях легких, их профилактике и лечении

Украинский пульмонологический журнал.- 2001.- № 1.
Рефераты статей.

Оглавление номера


Актуальні проблеми туберкульозу в Україні за останні 10 років 
В.Ф. Москаленко, Ю.І. Фещенко 

Проаналізована епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні за 1990-1999 рр., визначені її проблеми і роль Міністерства охорони здоров'я України у поліпшенні цієї ситуації.
Москаленко В.Ф., Фещенко Ю.І. Актуальні проблеми туберкульозу в Україні // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 5 - 7.
Полный текст статьи

 

Возрастные и патологические изменения вентиляционной функции легких, газообмена и транспорта кислорода у больных хроническим обструктивным бронхитом пожилого возраста
О.В. Коркушко, Н.Д. Чеботарев, А.В. Писарук, Э.О. Асанов

Изучены возрастные и патологические изменения показателей вентиляционной функции легких, газообмена и транспорта кислорода у больных хроническим обструктивным бронхитом (ХОБ) пожилого возраста. Исследования выполнены у 34 больных ХОБ (дыхательная недостаточность I-II ст.) и у практически здоровых молодых (20-35 лет, 25 чел.) и пожилых (60-74 года, 35 чел.) людей. Установлено, что изменения вентиляции легких, газообмена и транспорта кислорода при старении и ХОБ однонаправленны и состоят в снижении эффективности этих процессов, что ведет к развитию гипоксии. Компенсаторные реакции на гипоксию при старении и ХОБ в пожилом возрасте недостаточны для полной ликвидации нарушений газообмена. У больных ХОБ пожилого возраста степень нарушений газообмена зависит не только от тяжести патологии, но и от степени возрастных изменений кардиореспираторной системы.
Коркушко О.В., Чеботарев Н.Д., Писарук А.В., Асанов Э.О. Возрастные и патологические изменения вентиляционной функции легких, газообмена и транспорта кислорода у больных хроническим обструктивным бронхитом пожилого возраста // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 13 - 16.

 

Клинико-иммунологические аспекты применения амизона при пневмониях орнитозной этиологии 
А.Ф. Фролов, В.М. Фролов, Ю.Г. Пустовой, Т.Н. Степаненко

В работе представлена сравнительная клинико-иммунологическая характеристика результатов комплексного лечения больных орнитозными пневмониями с применением нового отечественного неопиоидного анальгетика амизона, обладающего антипиретическими, противовоспалительными и интерфероногенными свойствами. Проведенные исследования показали положительный клинический эффект амизона, заключающийся в ускорении ликвидации синдрома инфекционного токсикоза, более быстром исчезновении воспалительного процесса в бронхолегочной системе и профилактике рецидивов орнитоза. Отмечено положительное влияние препарата на показатели иммунного гомеостаза. Полученные данные позволяют рекомендовать применение амизона в лечении больных орнитозными пневмониями.
Фролов А.Ф., Фролов В.М., Пустовой Ю.Г., Степаненко Т.Н.
Клинико-иммунологические аспекты применения амизона при пневмониях орнитозной этиологии
 // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 17 - 20.

 

Влияние бронхолитической терапии на миокардиальный резерв у больных хроническим обструктивным бронхитом
С.Н. Поливода, В.И. Кривенко, И.В. Непрядкина 

Целью исследования явилось изучение влияния терапии бронхолитическими препаратами различных групп (метилксантины, М-холинолитики, симпатомиметики) на динамику миокардиального резерва у больных хроническим обструктивным бронхитом. Фармакологическая коррекция проводилась у 67 пациентов с верифицированным хроническим обструктивным бронхитом. Полученные результаты позволяют говорить о корригирующем влиянии базисной терапии бронхолитическими препаратами на течение хронического обструктивного бронхита, в то же время учитывая влияние вышеназванных препаратов на функциональное состояние миокарда, предпочтение следует отдавать М-холинолитику атровенту.
Влияние бронхолитической терапии на миокардиальный резерв у больных хроническим обструктивным бронхитом.
Поливода С.Н., Кривенко В.И., Непрядкина И.В.
Комплексне лікування вперше діагностованого туберкульозу легень у вiйськовослужбовцiв
// Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 20 - 22.

 

Комплексне лікування вперше діагностованого туберкульозу легень у військовослужбовців
В.М. Мельник, М.П. Султанов, І.Ю. Мінін

У статті проаналізована ефективність лікування 192 військовослужбовців у віці від 18 до 25 років, хворих на вперше діагностований туберкульоз легень. Їм застосовувалися три режими контрольованої антимікобактеріальної терапії із 4-5 препаратів, патогенетичні середники, що привело до припинення бактеріовиділення у 98,29% хворих, загоєння порожнин розпаду й каверни - 93,71%. Завдяки долученню хірургічних методів лікування клінічна ефективність досягнута у всіх хворих на туберкульоз легень. Рекомендоване диспансерне спостереження, обстеження та протирецидивне лікування військовослужбовців, які перенесли туберкульоз легень.
Мельник В.М., Султанов М.П., Мінін І.Ю. Комплексне лікування вперше діагностованого туберкульозу легень у військовослужбовців // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 23 - 25.

 

Переносимість хіміотерапії у хворих на туберкульоз легень з мультирезистентними мікобактеріями туберкульозу
С.О. Черенько

Вивчена переносимість хіміотерапії у 178 хворих на туберкульоз легень з мультирезистентими МБТ. Встановлено, що переносимість режимів хіміотерапії з протитуберкульозними препаратами 2-го ряду і фторхінолонами задовільна, побічні реакції, які призводять до відміни препаратів в режимах хіміотерапії були у 9,0%, а у хворих, яких лікували тільки протитуберкульозними препаратами - у 15,5%. Загальна кількість не різких побічних реакцій була відповідно 51,1% і 48,9%. Серед побічних реакцій найчастіше виникають шлунково-кишкові, значно рідше - неврологічні, вестибуло-ототоксичні, алергічні. Найбільш погано переноситься канаміцин, найкраще етамбутол. 
Черенько С.О. Переносимість хіміотерапії у хворих на туберкульоз легень з мультирезистентними мікобактеріями туберкульозу // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 26 - 28.

 

Корекція порушень сурфактанту легень у хворих на туберкульоз органів дихання
Р.Г. Процюк, О.Б. Пікас

Встановлено, що у хворих на туберкульоз органів дихання сурфактант легень порушений. Ступінь його порушення залежить від клінічної форми туберкульозу, поширеності та фази процесу. Запропонований метод корекції порушення сурфактанту легень шляхом застосування інгаляцій із бронхолітичною сумішшю і глюкокортикоїдами нормалізує поверхневий натяг статичний (ПНст) при свіжевиявлених формах туберкульозу на 1 місяць раніше, ніж у групі контролю, а у хворих на хронічні форми туберкульозу внаслідок вираженого фіброзу відмічається лише незначне покращання сурфактанту легень.
Процюк Р.Г., Пікас О.Б. Корекція порушень сурфактанту легень у хворих на туберкульоз органів дихання // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 29 - 30.

 

Клінічна оцінка детоксикаційного ефекту синглетно-кисневої терапії у дітей з гіперергічною Чутливістю до туберкуліну, хворих на неспецифічні бронхо-лененеві недуги
Л.Л. Кірсенко, В.П. Костроміна, О.Є. Сіваченко, В.О. Усанова

Задачею роботи було вивчення впливу СКТ в комплексному лікуванні тубінфікованих дітей з гіперергічною чутливістю до туберкуліну, хворих на НЗЛ, на динаміку інтоксикаційного симптомокомплексу. Обстежено 164 дитини, віком від 7 до 14 років. Хворим І групи (основної), призначали додатково до основного курсу традиційної терапії СКТ; хворим II групи (контрольної), проводилась лише традиційна ХП. Процедура СКТ включала вживання 150 мл активованої дистильованої води та сеанси інгаляції по 10 хвилин протягом 10 днів. Результати дослідження показали, що у більшості дітей з гіперергічною чутливістю до туберкуліну в поєднанні з НЗЛ, спостерігаються виражені ознаки інтоксикації. Застосування синглетно-кисневої терапії у комплексному лікуванні сприяє дезинтоксикації організму, що дає змогу підвищити ефективність ХП та позитивно вплинути на перебіг НЗЛ. 
Кірсенко Л.Л., Костроміна В.П., Сіваченко О.Є., Усанова В.О. Клінічна оцінка детоксикаційного ефекту синглетно-кисневої терапії у дітей з гіперергічною чутливістю до туберкуліну, хворих на неспецифічні бронхо-лененеві недуги // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 33 - 34.

 

Опыт применения антигистаминных препаратов II поколения в лечении аллергических заболеваний
Ж.Д. Семидоцкая, И.А. Чернякова, Т.В. Бездетко

Приведены результаты лечения 50 пациентов с аллергическим ринитом и аллергическим конъюнктивитом антигистаминным препаратом II поколения цетрином. Эффективность лечения оценивалась по выраженности симптомов в баллах. Отмечен быстрый положительный эффект, отсутствие побочных реакций, иммуномодулирующее влияние препарата.
Семидоцкая Ж.Д., Чернякова И.А., Бездетко Т.В. Опыт применения антигистаминных препаратов II поколения в лечении аллергических заболеваний // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 35 - 37.

 

Застосування "Еуфіліну Н 200" у лікуванні хронічного 
обструктивного бронхіту
Ю.І. Фещенко, Л.А. Яшина, М.А. Полянська, А.Н. Туманов, О.Я. Лекан

Представлено матеріали по клінічному вивченню препарату "Еуфілін Н 200" (розчин для ін'єкцій в ампулах по 10 мол), виробництва ВАТ "Фармак", що знайшов широке застосування в якості бронхолітичного засобу. Обмежені клінічні дослідження проведені у формі відкритого дослідження на 50 хворих хронічним обструктивним бронхітом (ХОБ). Референтний препарат - "Еуфілін" (2,4% розчин в ампулах по 10 мл). Результати клінічних досліджень дозволяють зробити висновок, що досліджуваний препарат "Еуфілін Н 200" не поступається по активності препарату порівняння, має бронхолітичну дію при ХОБ, добре переноситься хворими і не викликає побічної дії.
Застосування "Еуфіліну Н 200" у лікуванні хронічного обструктивного бронхіту / Ю.І. Фещенко, Л.А. Яшина, М.А. Полянська та інші  // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 38 - 40.

 

Метаболізм ейкозаноїдів в процесі комплексного лікування хворих на туберкульоз легень
В.И.Петренко 

Вивчена динаміка стану ейкозаноїдів в процесі комплекс-ного лікування хворих на туберкульоз легень із застосуван-ням патогенетичних препаратів. Хіміотерапія хворим проводилась із призначенням ізоніазиду, рифампіцину, стрептоміцину (етамбутолу) і піразінаміду. Патогенетична терапія проводилась із призначенням вольтарену, есенціале та кверцетину. Комплексна оцінка клінічного перебігу тубер-кульозу легень з урахуванням порушень системи ейкозаноідів дає можливість прогнозувати розвиток і наслідки специфіч-ного процесу в легенях, диференційовано призначати хворим корегуючу патогенетичну терапію. Застосування вольтарену, який переважно впливає на простациклін-тромбоксанову систему, кверцетину - інгібітора біосинтезу лейкотриєнів і есенціале - регулятора метаболізму ейкозаноідів - підвищує результати лікування хворих туберкульозом легень.
Петренко В.И. Метаболізм ейкозаноїдів в процесі комплексного лікування хворих на туберкульоз легень // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 41 - 42.

 

Перебіг респіраторного дистрессиндрому новонароджених на фоні лікування препаратом екзогенного сурфактанту "Альвеофакт"
Д.О. Добрянський

У рандомізованому проспективному дослідженні вивчалась ефективність інтратрахеального застосування препарату Альвеофакт у комплексному лікуванні новонароджених з респіраторним дистрес-синдромом (РДС), а також особливостей перебігу цього захворювання на фоні такого лікування. 15 немовлят (середній гестаційний вік (SD) - 30,13 тижнів (2,52), середня маса при народженні - 1374,67 г (417,85) отримали 2 дози сурфактанту, а 20 новонароджених (середній гестаційний вік (SD) - 29,65 тижнів (2,54), середня маса при народженні - 1387,00 г (443,31) лікувались з використанням лише дихальної терапії. Середній вік початку сурфактантної терапії (SD) становив 14,97 (6,75) годин. У дітей, як і отримали Альвеофакт, вже через 6 годин від початку терапії визначались вірогідно вищі показники оксигенації і були нижчими параметри штучної вентиляції легень. Величини індексів важкості легеневого ураження також були вірогідно нижчими у групі немовлят, які лікувались сурфактантом. Частота найпоширеніших ускладнень (функціонуюча артеріальна протока, внутрішньошлуночков і крововиливи, легенева кровотеча, пневмоторакс, пневмонії і сепсис, а також бронхолегенева дисплазія) вірогідно не відрізнялась в обох групах спостереження. Летальність від РДС була нижчою в основній групі (13% в основній групі проти 35% у контрольній; p>0,05). Загальні показники виживання немовлят вірогідно не відрізнялись між групами. Отриман і результати свідчать про позитивний ефект і безпеку застосування препарату Альвеофакт у комплексному лікуванні РДС. 
Добрянський Д.О. Перебіг респіраторного дистрессиндрому новонароджених на фоні лікування препаратом екзогенного сурфактанту "Альвеофакт" // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 43 - 47.

 

Влияние экстракорпоральных методов лечения на вентиляционную функцию легких у рабочих горно-металлургической промышленности с хроническим обструктивным бронхитом
И.В. Тонкопряд, Р.В. Рубцов

Обследованы две группы рабочих горно-металлургической промышленности, страдающих хроническим обструктивным бронхитом по субъективным и объективным показателям клинических проявлений болезни, а также по динамике функциональных показателей внешнего дыхания. Результаты исследований показали, что включение в комплексное лечение больных хроническим обструктивным бронхитом плазмафереза и экстракорпорального ультрафиолетового облучения крови повышает его эффективность, ведет к заметному улучшению функционального состояния органов дыхания.
Тонкопряд И.В., Рубцов Р.В. Влияние экстракорпоральных методов лечения на вентиляционную функцию легких у рабочих горно-металлургической промышленности с хроническим обструктивным бронхитом // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 48 - 49.

 

Орієнтаційно-пошукова реакція зорового аналізатора у хворих на туберкульоз легень
І.Т. П'ятночка, С.І. Корнага, Т.А. Ваврищук, Н.С. Опанасець, В.В. Урізченко

У хворих на вперше діагностований туберкульоз легень орієнтаційно-пошукова реакція зорового аналізатора, що вивчалася за допомогою спеціальних таблиць Шульте, знижена в порівнянні зі здоровими. В процесі антимікобактеріальної терапії, по мірі ліквідації туберкульозної інтоксикації, наступало покращання цієї реакції, однак і через 6 місяців лікування вона не досягла рівня контрольної групи. Все це вимагає періодичного контролю орієнтаційно-пошукової реакції зорового аналізатора і при необхідності адекватної корекції патогенетичними засобами, передусім, які покращують метаболізм нервової тканини.
Орієнтаційно-пошукова реакція зорового аналізатора у хворих на туберкульоз легень / І.Т. П'ятночка, С.І. Корнага, Т.А. Ваврищукта інші  // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 50 - 51.

 

Патоморфологічні зміни тканин ока у хворих на туберкульоз легень
Я.О. Шенк

Метою роботи є вивчення і оцінка структурних змін в тканинах ока при туберкульозі легень, що обумовлено бажанням покращити якість ранньої діагностики і лікування туберкульозу очей. Використані морфологічний та оригінальні кристалографічні методи, один з них був розроблений співробітниками лабораторії патоморфології Інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України. Дослідження показали, що туберкульоз легень є фактором ризику гематогенного засіву туберкульозної інфекції в судинну оболонку ока і виникнення туберкульозу очей. Для ранньої діагностики як додаткові, але високоефективні, можуть використовуватись методи кристалографії з різними біологічними рідинами, котрі вважаються дуже чутливими індикаторами змін стану клітинного імунітету. Для туберкульозу очей в умовах поліклініки можна використовувати сльозну рідину, в умовах операційної - вологу передньої камери, скловидного тіла. Доцільно розглянути питання про відновлення організації фтизіоофтальмологічної служби при центральних протитуберкульозних установах. 
Шенк Я.О. Патоморфологічні зміни тканин ока у хворих на туберкульоз легень // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 52 - 53.

 

Клітинна дизадаптація, як фактор прогресування хронічного бронхіту
Т.М. Христич, О.В. Кулик

В оглядовій статті розглянуті сучасні погляди відносно патогенезу хронічного бронхіту, вказані основні ланки, визначена роль фракцій інтерлейкіну-1, узагальнені дані про взаємодію імунної, нервової та ендокринної систем. Приведена схема нейроімуноендокринних впливів на становлення клітинної адаптації до агресивних чинників середовища. Аналізуючи літературні джерела, враховуючи результати власних спостережень, авторами зроблена спроба розглянути роль центральної нервової системи в становлені клітинної адаптації і зриву цієї адаптації, як фактору прогресування хронічного бронхіту.
Христич Т.М., Кулик О.В. Клітинна дизадаптація, як фактор прогресування хронічного бронхіту // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 54 - 56.

 

Опыт клиники: диагностика и хирургическое лечение внутридолевой легочной секвестрации
Б.В. Радионов, Н.С. Опанасенко, И.В. Лискина, И.А. Калабуха, Я.М. Волошин, Ю.Г. Межибовский, С.Н. Пленов, Л.Ф. Ломтева

Бронхопульмональная секвестрация является очень редким видом патологии развития легких. За 40-летний период данная патология была выявлена у 14-ти пациентов, в возрасте от 11 до 44 лет. Во всех случаях была выявлена интралобарная секвестрация, поражались только нижние доли легких. В 6-ти случаях наблюдалось бессимптомное течение заболевания, у такого же числа - клиника повторяющейся пневмонии. Только в двух случаях перед операцией был установлен правильный диагноз. Все больные были прооперированы. В двух случаях отмечалось кровотечение из аберрантного сосуда во время операции. В 3-х случаях выявлено по 2 аберрантных сосуда к секвестрированному участку легкого. Во всех случаях в пораженном участке были обнаружены бронхогенные кисты, в 2-х - еще выявлялась присоединившаяся туберкулезная инвазия, в 2-х - признаки микоза. Послеоперационный период у 12-ти пациентов протекал без осложнений, у одной пациентки наблюдалось замедленное расправление легкого, у другой - длительный субфебрилитет.
Опыт клиники: диагностика и хирургическое лечение внутридолевой легочной секвестрации / Б.В. Радионов, Н.С. Опанасенко, И.В. Лискина и др. // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 57 - 60.

 

Радикальне хірургічне лікування хворих на рак легені з використанням ад'ювантних та неоад'ювантних методів протипухлинної терапії
В.Л. Ганул, І.І. Смоланка 

Проведена оцінка результатів радикального хірургічного лікування у хворих на рак легені з використанням неоад'ювантної променевої (151 хворий) і хіміотерапії (45) та ад'ювантної променевої (35) і хіміотерапії (129), а також терморадіо (44) і термохіміотерапії (62). Проаналізована тривалість життя хворих в залежності від розповсюдженості процесу.
Ганул В.Л., Смоланка  І.І. Радикальне хірургічне лікування хворих на рак легені з використанням ад'ювантних та неоад'ювантних методів протипухлинної терапії // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 61 - 63.

 

Значение торакостомии в повышении эффективности операций из трансстернального доступа у больных с осложненным туберкулезом легких
Ю.Ф. Савенков
Открытая санация полости эмпиемы выполнена 32 больным, в том числе 14 больным с эмпиемой после пневмонэктомии. Для сравнения изучены результаты закрытой санации у 25 больных. Анализ результатов показал снижение числа инфекционных плевро-легочных осложнений у больных основной группы. Торакостомия является подготовительным и важным этапом лечения, позволяет полноценно санировать эмпиему, улучшить состояние больного и результаты операций из трансстернального доступа.
Савенков Ю.Ф. Значение торакостомии в повышении эффективности операций из трансстернального доступа у больных с осложненным туберкулезом легких // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 64 - 65.

 

Возможности повышения эффективности результатов хирургического лечения больных туберкулезом внутригрудных лимфатических узлов
О.В. Хмель

Был произведен сравнительный анализ эффективности хирургического лечения туберкулеза внутригрудных лимфатических узлов при использовании методик тотального и субтотального удаления последних. Установлено превалирование травматических осложнений при тотальном удалении и гнойно-воспалительных - при субтотальном. Апробированы методики предупреждения гнойно-воспалительных осложнений при субтотальном удалении патологически измененных лимфатических узлов, применение которых позволило избежать и травматических, и гнойно-воспалительных осложнений.
Хмель О.В. Возможности повышения эффективности результатов хирургического лечения больных туберкулезом внутригрудных лимфатических узлов // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 66 - 67.

 

Паління - чинник розвитку хронічних обструктивних захворювань легень
Т.О. Перцева, О.Б. Павленко

В статті висвітленні основні фактори ризику в розвитку хронічних обструктивних захворювань легень. Розглянутий патогенний вплив тютюнопаління на стан респіраторної системи. Визначені патогенетичні особливості течії хронічного обструктивного бронхіту у курців.
Перцева Т.О., Павленко О.Б. Паління - чинник розвитку хронічних обструктивних захворювань легень // Укр. пульмонолог. журн. - 2001. - № 1. - С. 68 - 70.

Оглавление номера

Переход на титульную страницу

И

HomeПоиск Про институтНовости Наши издания Оригинальные статтьи Нововведения
ПатентыОтчеты о НДР Подготовка кадров Научные форумы 
Информация для специалистовИнформация для населенияМедицинские услуги


© Отдел ИКТ
НИФП

Отправить E-mail в Институт

www.ifp.kiev.ua