Национальный
институт фтизиатрии и пульмонологии
имени Ф.Г. Яновского

Переход на титульную страницуПоиск по сайту

Украинский пульмонологический журнал

Об институте:

история,

общие положения,

структура,

научная деятельность,

планы НИР,

лечебно-диагностическая работа,

ведущие ученые

Новости:

новинки на сайте

Наши издания:

"Украинский пульмонологический журнал" (УПЖ),
"Украинский химиотерапевтический журнал" (УХЖ),
"Астма и аллергия"

Оригинальные статьи:

оригинальные научные статьи, ранее нигде не публиковавшиеся

Нововведения:

методические рекомендации, информационные письма,
ведомственные инструкции,
нововведения, монографии

Патенты:

патенты и авторские свидетельства института

Отчеты о НИР:

рефераты законченных научно-исследовательских работ

Подготовка кадров:

аспирантура,

клиническая ординатура,
курсы информации и стажировки,

в помощь аспиранту и соискателю

Научные форумы:

резолюции и обращения съездов, конференций, совещаний...

Информация для специалистов:

обзоры литературы, статистическая информация, новое в лечении туберкулеза и неспецифических заболеваний легких...

Информация для населения:

полезная информация о заболеваниях легких, их профилактике и лечении

Украинский пульмонологический журнал.- 2000.- № 3.
 Рефераты статей.

Оглавление номера

Питання епідеміології та програмний принцип боротьби з туберкульозом в сучасних умовах 
Ю.І.Фещенко, В.М.Мельник, В.П.Костроміна, О.В.Деркач, О.О.Речкіна

Проаналізована епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні. Запропонований програмний принцип фінансування і проведення протитуберкульозних заходів в сучасних умовах. Запропоновані основні підходи до розробки і реалізації протитуберкульозної програми, яка могла б взяти під контроль епідемію туберкульозу.
Питання епідеміології та програмний принцип боротьби з туберкульозом в сучасних умовах / Ю.І.Фещенко, В.М.Мельник, В.П.Костроміна та інші // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 5 - 8.


Клініко-діагностичні особливості перебігу туберкульозного менінгоенцефаліту у дорослих і дітей
П.М.Дорошенко, В.М.Мельник, Н.О.Лаптєва, О.І.Сем'янів

Для виявлення особливостей перебігу туберкульозного менінгноенцефаліту у дорослих і дітей автори провели анкетне опитування фтизіатрів в усіх адміністративних територіях України. Найбільша кількість хворих з цією патологією в 1998 р. була виявлена у Запорізькій - 11 (14,7%), Донецькій, Житомирській та Львівській областях - 7 (9,3%). Причиною туберкульозного менінгоенцефаліту був туберкульоз легень (61,4%), менше туберкульоз позалегеневої локалізації (21,1%); у 17,5% обстежених туберкульозний менінгіт виник без будь-яких специфічних змін в організмі. Приводяться сучасні клініко-діагностичні особливості перебігу цієї патології та методи її лікування.
Дорошенко П.М., Мельник В.М., Лаптєва Н.О., Сем'янів О.І. Клініко-діагностичні особливості перебігу туберкульозного менінгоенцефаліту у дорослих і дітей // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 8 - 11. 


Застосування когортного аналізу в межах клінічного моніторингу хворих на туберкульоз легень та ХОЗЛ
Ю.І.Фещенко, В.М.Петренко, С.О.Черенько

Розглянуті основні принципи когортних досліджень у пацієнтів з хронічними захворюваннями легень (туберкульоз легень та ХОЗЛ), а також їх практичне застосування э оглядом на нормативні акти та дані літератури. Показані переваги когортних досліджень як виду проспективних спостережень у пацієнтів як фтизіатричного, так і пульмонологічного профілю. Визначено, що найважливішими параметрами в клінічному моніторингу пацієнтів, з ХОЗЛ є динаміка ОФВ1 та оцінка якості життя за специфічними опитувальниками. Розглянута також побудова комп'ютерних експертних систем як важливого засобу клінічного моніторингу в проспективних дослідженнях.
Фещенко Ю.І., Петренко В.М., Черенько С.О. Застосування когортного аналізу в межах клінічного моніторингу хворих на туберкульоз легень та ХОЗЛ // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 11 - 13.


Визначення ступеню ризику захворювання на туберкульоз у дітей, які спостерігаються в IV і VI-А,Б групах диспансерного обліку
Н.В.Симоненкова

На підставі методу Вальда розроблена таблиця для визначення ступеню ризику захворювання на туберкульоз у дітей, які спостерігаються в диспансерних групах IV і VI- A,B. За допомогою прогностичної таблиці можливо із значної кількості диспансерних контингентів вилучити осіб з високим ступенем ризику захворювання для проведення їм адекватних профілактичних заходів.
Симоненкова Н.В. Визначення ступеню ризику захворювання на туберкульоз у дітей, які спостерігаються в IV і VI-А,Б групах диспансерного обліку // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 14 - 15.


Дифференциальная диагностика туберкулезных и карциноматозных плевритов с помощью лазерной корреляционной спектроскопии (ЛКС) плазмы крови
В.В.Филюк, Нгуен Ван Хань

Изучен субфракционный состав плазмы 100 больных с экссудативным плевритом, из которых у 50 верифицирован туберкулезный плеврит, у 50 карциноматозный. При помощи ЛКС в плазме больных туберкулезным и карциноматозным плевритом выявлены выраженные гомеостатические сдвиги, позволяющие в 68-72% случаев достоверно дифференцировать эти заболевания между собой.
Филюк В.В., Нгуен Ван Хань. Дифференциальная диагностика туберкулезных и карциноматозных плевритов с помощью лазерной корреляционной спектроскопии (ЛКС) плазмы крови // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 16 - 18.


Залишкові зміни після спонтанно вилікуваного туберкульозу органів дихання, внутрішньогрудних лімфатичних вузлів та плеври у військовослужбовців строкової служби
В.М.Мельник, М.П.Султанов, Б.Г.Хомченко

У статті проаналізовано 1090 обстежених флюорографічно військовослужбовців строкової служби, 162 оперованих хворих з приводу туберкульозу легень, внутрішньогрудних лімфатичних вузлів і плеври та залишкових змін в легенях після антимікобактеріальної терапії, а також 35 автопсій померлих від нетуберкульозних захворювань. Частота залишкових змін після спонтанно вилікуваного туберкульозу у військовослужбовців строкової служби становить 4,04 %, які у 34,09 % випадків можуть активізуватися на першому році служби. Хіміопрофілактика запобігає розвиткові туберкульозу. Скринінгова діагностика залишкових змін після спонтанно вилікуваного туберкульозу повинна грунтуватися на флюорографічному обстеженні із вивченням флюорографічного архіву. Запропонована класифікація залишкових змін після перенесеного (в тому числі спонтанно вилікуваного) туберкульозу органів дихання, яка віддзеркалює етіопатогенетичні й інволюційні шляхи їх розвитку. "Сановані порожнини" автори не відносять до залишкових змін після вилікуваного туберкульозу і пропонують оперувати цих хворих.
Мельник В.М., Султанов М.П., Хомченко Б.Г. Залишкові зміни після спонтанно вилікуваного туберкульозу органів дихання, внутрішньогрудних лімфатичних вузлів та плеври у військовослужбовців строкової служби // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 18 - 22.


Состояние энергетического обмена и оксидантно-антиоксидантной системы у больных туберкулезом легких в процессе полихимиотерапии и ее коррекция электромагнитными волнами миллиметровой длины
В.И.Коржов, В.М.Петренко, В.Б.Яроцинский, А.Н.Алферов, В.Н.Жадан, М.В.Коржов, О.А.Арсенюк

Исследовано действие электромагнитных волн миллиметровой длины на активность аденозинтрифосфатаз, ферментов анаэробного и аэробного распада углеводов, пентозофосфатный цикл и оксидантно-антиоксидантную систему в организме больных туберкулезом легких при проведении противотуберкулезной химиотерапии. Установлено, что применение миллиметроволновой терапии у больных туберкулезом легких на фоне противотуберкулезной химиотерапии вызывает дополнительный терапевтический эффект, который проявляется в нормализации угнетенных показателей энергетического и пластического обмена.
Состояние энергетического обмена и оксидантно-антиоксидантной системы у больных туберкулезом легких в процессе полихимиотерапии и ее коррекция электромагнитными волнами миллиметровой длины / В.И.Коржов, В.М.Петренко, В.Б.Яроцинский та інші // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 22 - 24.


Ефективність застосування низькочастотної ультразвукової терапії в комплексному лікуванні вперше виявлених хворих на туберкульоз легень та її вплив на показники оксидантно-антиоксидантної системи та рівень молекул середньої маси
І.В.Клименко, В.Г.М'ясников, І.З.Самосюк, B.I.Коржов, В.Н.Жадан, О.А.Арсенюк

Проведене дослідження ефективності низькочастотної ультразвукової терапії (НУЗТ) в комплексному лікуванні хворих з вперше виявленим туберкульозом легень. Встановлено, що застосування НУЗТ призводить до більш швидкого розсмоктування інфільтративних фокусів в легенях, загоєння каверн та припинення бактеріовиділення. Разом з тим метод має мікроруйнівні властивості, що проявляється незначним посиленням перекисного окислення ліпідів, зменшенням антирадикального захисту та підвищенням рівню ендогенної токсемії.
Ефективність застосування низькочастотної ультразвукової терапії в комплексному лікуванні вперше виявлених хворих на туберкульоз легень та її вплив на показники оксидантно-антиоксидантної системи та рівень молекул середньої маси / І.В.Клименко, В.Г.М'ясников, І.З.Самосюк та інші // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 25 - 29.


Фармакотерапия хронических обструктивных заболеваний легких
Б.В.Норейко, С.Б.Норейко 

В работе дана клиническая характеристика 6-ти основных групп лекарственных препаратов, используемых в лечении хронических обструктивных заболеваний легких, в соответствии с международным соглашением. Даны практические рекомендации по применению селективных (2-агонистов, холинолитиков, нестероидных противовоспалительных препаратов, кортикостероидов и муколитиков. Отражены новые аспекты клинического применения ряда известных лекарственных препаратов.
Норейко Б.В., Норейко С.Б. Фармакотерапия хронических обструктивных заболеваний легких // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 29 - 32


Значення бронхіальної обструкціі в патогенезі недостатності кровообігу у хворих з хронічним легеневим серцем
А.І.Ячник, Т.В.Яхниця, Д.Г.Алдакімов
 

Враховуючи значення позакардіальних факторів в патогенезі недостатності кровообігу у хворих з хронічним легеневим серцем, вивчена залежність між порушеннями бронхіальної прохідності - провідним фактором підвищення внутрішньогрудного тиску, та показниками гемодинаміки малого і великого кола кровообігу у хворих хронічним обструктивним бронхітом із клінічними ознаками недостатності кровообігу. Встановлено, що зростання внутрішньогрудного тиску внаслідок погіршення бронхіальної прохідності за певних умов може маніфестувати клінічні ознаки правошлуночкової недостатності.
Ячник А.І., Яхниця Т.В., Алдакімов Д.Г. Значення бронхіальної обструкціі в патогенезі недостатності кровообігу у хворих з хронічним легеневим серцем  // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 33 - 34.

Особенности течения пневмоний у больных сахарным диабетом
И.К.Асаулюк, М.П.Бойчак

Проведено изучение клинических особенностей пневмоний у 185 больных сахарным диабетом (СД). Отмечено взаимное отягощение течения СД и пневмонии, что проявляется большей выраженностью признаков декомпенсации диабета и тяжелым течением пневмонии. Воспалительный процесс в легких носит более распространенный и устойчивый характер, что обуславливает затяжное, нередко рецидивирующее течение пневмонии и приводит к целому ряду ее осложнений.
Асаулюк И.К., Бойчак М.П. Особенности течения пневмоний у больных сахарным диабетом // Укр. пульмонлог. журн. - 2000. - № 3. - С. 35 - 37.


Медико-економічне обгрунтування оптимізації лікувально-діагностичного процесу у хворих на пневмонію
Л.П.Рудика

В роботі розглянуті медико-економічні аспекти оптимізації лікувального процесу у хворих на пневмонію. Після розподілу хворих на категорії визначена частка хворих на пневмонію, що повинна лікуватись під наглядом дільничного лікаря. Вона становить 64% від загальної кількості госпіталізованих. Результати дослідження свідчать, що в умовах розвитку ринкових відносин та відсутністю належного фінансування з боку держави економічне використання ліжкового фонду та оптимізація лікування хворих на пневмонію дозволить заощадити кошти або більш раціонально використати їх для надання невідкладної швидкої допомоги.
Рудика Л.П. Медико-економічне обгрунтування оптимізації лікувально-діагностичного процесу у хворих на пневмонію // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 38 - 39.


Влияние препарата Теком-A на агрегационную способность тромбоцитов in vitro
В.К.Гаврисюк, И.А.Панащук, С.И.Лещенко, Н.Д.Морская, Я.А.Дзюблик

Проведено сравнительное изучение влияния на агрегационную способность тромбоцитов Текома (препарат, содержащий 45% омега-3 полиненасыщенных жирных кислот), ацетилсалициловой кислоты и препарата Теком-А (комбинация Текома и ацетилсалициловой кислоты). Установлено, что Теком и ацетилсалициловая кислота в пробах in vitro оказывают существенное антиагрегационное влияние. Теком-А, по сравнению с Текомом и ацетилсалициловой кислотой, обладает достоверно более выраженным ингибирующим эффектом на агрегационную активность тромбоцитов. Полученные данные дают основание для продолжения изучения антиагрегантного действия нового лекарственного препарата Теком -А в клинических условиях.
Влияние препарата Теком-A на агрегационную способность тромбоцитов in vitro / В.К.Гаврисюк, И.А.Панащук, С.И.Лещенко и др. // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 40 - 42.


Роль бронхоспазма в развитии нарушений функции внешнего дыхания у горнорабочих
Б.А.Ребров, Е.Б.Белкина, О.А.Реброва

У 55 практически здоровых шахтеров после рабочей смены изучалась функция внешнего дыхания. Выявлены начальные нарушения функции внешнего дыхания по смешанному. Тест с сальбутомолом не выявил скрытого бронхоспазма у горнорабочих.
Ребров Б.А., Белкина Е.Б., Реброва О.А. Роль бронхоспазма в развитии нарушений функции внешнего дыхания у горнорабочих // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 42 - 44.


Інгаляційні глюкокортикостероїди у базисній терапії бронхіальної астми у дітей
О.М.Курашова

Метою роботи було вивчення ефективності та безпечності застосування інгаляційних глюкокортикостероїдів (ІГКС) у дітей. Обстежено 80 дітей віком від 4 до 15 років, хворих на бронхіальну астму (БА) середньотяжкого та тяжкого перебігу. Запропоновано методику застосування ІГКС у терапії БА у дітей, яка виявилася ефективною практично у 90% пацієнтів.
Курашова О.М. Інгаляційні глюкокортикостероїди у базисній терапії бронхіальної астми у дітей // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 44 - 47.


Імунологічна та радіоімунологічна діагностика раку легені, виявленого при профілактичних флюорографічних оглядах населення
О.Я.Солдатенко, М.І.Сахелашвілі, І.Г.Ільницький, Н.М.Гелетій, О.Я.Притула, І.В.Геник, Л.І.Ільницька
 

Проведено комплексне клініко-рентгенологічне, термографічне, імунологічне, радіоімунологічне обстеження 56 хворих на рак легені, виявлених при профілактичних флюорографічних оглядах населення і помилково скерованих до ЛРКДФПЦ з підозрою на активний туберкульоз легень. Загальноприйняті клініко-лабораторні дослідження дали попередню інформацію лише в 26,8% випадків, а 73,2% хворих потребували комплексного дообстеження з використанням сучасних лабораторних та інструментальних методів обстеження. Найбільш інформативним додатковим методом обстеження для діагностики злоякісного процесу є визначення рівня раково-ембріонального антигену в сироватці крові за допомогою радіоімуноконкурентного аналізу.
 Імунологічна та радіоімунологічна діагностика раку легені, виявленого при профілактичних флюорографічних оглядах населення / О.Я.Солдатенко, М.І.Сахелашвілі, І.Г.Ільницький та інші // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 47 - 50.


Структурнi змiни слизової оболонки бронхiв лiквiдаторiв наслiдкiв аварiї на ЧАЕС виявленi спецiальною патогiстологiчною методикою дослiдження
В.С.Ткачишин, Є.I.Суслов

Проведенi дослiдження показали, що в слизовiй оболонцi бронхiв лiквiдаторiв наслiдкiв аварiї на ЧАЕС виникають зони деструктивно-дистрофiчних процесiв аж до некрозу. Данi змiни реєструються навколо специфiчних включень - зерен псевдоамiлоiду. Виникнення зерен псевдоамiлоiду викликане впливом надфонового iонiзуючого випромiнювання. Данi аномальнi структури виявляються за допомогою спецiальної патогiстологiчної методики.
Ткачишин В.С., Суслов Є.I. Структурнi змiни слизової оболонки бронхiв лiквiдаторiв наслiдкiв аварiї на ЧАЕС виявленi спецiальною патогiстологiчною методикою дослiдження // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 50 - 52.


Удаление оставшихся отделов легкого по типу заключительной пневмонэктомии у больных с бронхо-легочной патологией
Б.В.Радионов, Ю.Ф.Савенков, И.А.Калабуха, О.В.Хмель

Изучены результаты хирургического лечения 136 больного с заключительной пневмонэктомией в 4 группах больных: с различными послеоперационными осложнениями (13),рецидивом хронического нагноительного процесса в легком (65), рецидивом туберкулеза легких с хронической пострезекционной эмпиемой плевры (48) и повторным опухолевым процессом (10). Несмотря на успехи торакальной хирургии эти операции остаются технически сложными, травматичными и связаны с высоким риском серьезных осложнений (36,8%) и летальности (15,4%). Улучшение результатов лечения связано с использованием дифференцированной тактики выполнения заключительной пневмонэктомии.
Удаление оставшихся отделов легкого по типу заключительной пневмонэктомии у больных с бронхо-легочной патологией / Б.В.Радионов, Ю.Ф.Савенков, И.А.Калабуха, О.В.Хмель // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 52 - 54.


Результати застосування ендолімфатичного введення ліків при хворобах органів дихання
Я.Й.Пристайко

Ендолімфатичне введення (ЕЛВ) ліків високоефективне при лікуванні хворих на поширений прогресуючий деструктивний туберкульоз і неспецифічні гнійно-запальні процеси легень і плеври. Особливо актуальним є застосування даної методики у випадках, коли хвороба викликана стійкими до більшості антибактеріальних препаратів мікроорганізмами, характеризується поширеністю і прогресуванням. Застосування ЕЛВ ліків під час підготовки пацієнтів до хірургічного лікування дозволяє не тільки ефективно їх прооперувати, але й застосувати його в тієї категорії, яка зазвичай вважалася неоперабельною. ЕЛВ ліків хворим на гнійно-запальні хвороби органів дихання неспецифічного генезису сприяє не тільки покращанню результатів лікування , але й знижує смертність.
Пристайко Я.Й. Результати застосування ендолімфатичного введення ліків при хворобах органів дихання // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 55 - 59.


Пути повышения выявляемости больных туберкулезом в учреждениях общей лечебной сети
А.И.Ахтырский, А.К.Герман, О.Г.Спесивцев, А.С.Шальмин, В.В.Гайдук, Н.И.Чеченец, Л.А.Коструб, Т.В.Булана, С.А.Шестопалова, В.Г.Цисс

В 7 районах и 3 городах Запорожской области проводилась апробация программы "Выявление больных бацилярными формами туберкулеза в учреждениях общей медицинской сети". Использовался метод бактериоскопического исследования мокроты с окраской по Цилю-Нильсену. Коэффициент выявляемости туберкулеза бактериоскопическим методом на 1000 обследованных составил 2,5, что почти в 4 раза чаще, чем при флюорографии - 0,7 на 1000 обследованных. Из общего числа диагностированных бактериовыделителей в учреждениях общей лечебной сети методом бактериоскопии выявлено 28%, а из числа заболевших туберкулезом - 14,2%. Кратность составила 2,5 раза на 1 больного. В первом анализе обнаружены МБТ в 67%, втором - 22%, в третьем - 11%. Стоимость одного выявления случая туберкулеза методом бактериоскопии в 7,5 раза дешевле, чем при помощи ФГ метода.
Пути повышения выявляемости больных туберкулезом в учреждениях общей лечебной сети / А.И.Ахтырский, А.К.Герман, О.Г.Спесивцев и др. // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 59 - 62.


К вопросу об информатизации пульмонологической службы в Украине
В.М.Савченко

Проведен анализ текущего состояния и перспектив информатизации пульмонологической службы в Украине. Проблема информатизации пульмонологической службы находится в самой начальной стадии своего решения. В настоящее время ведущие пульмонологи страны могут приступить к разработке концепции информатизации службы, интегрированной модели предметной области, единой терминологической системы и тематического тезауруса, к формализации медицинской информации и стандартизации документации. Это позволит создать ряд нормативных и методических документов, составить технические задания на осуществление информатизации пульмонологической службы. Изложены основные методологические подходы информатизации пульмонологической службы Украины.
Савченко В.М. К вопросу об информатизации пульмонологической службы в Украине // Укр. пульмонолог. журн. - 2000. - № 3. - С. 63 - 66.

Оглавление номера

Переход на титульную страницу

И

HomeПоиск Про институтНовости Наши издания Оригинальные статтьи Нововведения
ПатентыОтчеты о НДР Подготовка кадров Научные форумы 
Информация для специалистовИнформация для населенияМедицинские услуги


© Отдел ИКТ
НИФП

Отправить E-mail в Институт

www.ifp.kiev.ua